ویژه های بندر

آشنایی با اهمیت استراتژی

استراتژی به یک راهکار جامع و انعطاف پذیر و عملیاتی گفته می‌شود که در نهایت باعث می‌شود به هدفمان برسیم.

تعریف دقیق استراتژی چیست؟

قصد ما این است که بدانیم تعریف استراتژی چیست و در واقع Strategy دارای چه اهدافی بوده و اصولاً به چه کار می‌آید؟ اگر بخواهیم Strategy را تعریف کنیم در ساده‌ترین حالت  Strategy عبارت است از یک راهکار عملیاتی برای رسیدن  به یک هدف مشخص در واقع Strategy طرحی است برای به دست آوردن و یا حداقل، تلاش برای به دست آوردن موقعیت برتر نسبت به دیگر رقبا و یا دشمنان می‌باشد.

در واقع Strategy همواره برای اینکه یک سازمان به اهداف اساسی که مد نظرش است دست یابد دارای یک طرح جامع انعطاف‌پذیر و ترکیبی است.

تعریف دقیق استراتژی چیست

 معنای لغوی استراتژی کدام است؟

 Strategyیا به یونانی (Strategos) استراگوس  در واقع کلمه یونانی بوده که به معنای لشکر می‌باشد به عبارت دیگر این واژه در ابتدا  بیشتر در جنگ‌ها به کار می‌رفته است همچنین معنی فن اداره جنگ طرح، نقشه برای جنگ زیر گرفتن فرماندهی نیز از آن برداشت می‌شود.

 معنای لغوی استراتژی کدام است؟

 اهداف اصلی استراتژی در یک سازمان

هر سازمان تجاری و یا غیر تجاری برای رسیدن به یک سری اهداف کلان خود و خدمات دهی مؤثر و مفید به مشتریانش نیاز به شناخت کامل رقبای خود دارد.  در این بین چیزی که یک سازمان را از رقبای خود متمایز می‌کند عملیات شایستگی و مهمتر از همه Strategy می‌باشد. داشتن استراتژی قوی برای غلبه بر رقبا می‌تواند در این زمینه کارساز باشد و همواره سازمان شما را در صدر و جلوتر از بقیه رقبا در تمام زمینه‌ها قرار دهد.

 اهداف اصلی استراتژی در یک سازمان

 استراتژی مورد نیاز برای نفوذ در بازار

امروزه سازمان‌ها و فروشگاه‌های کوچک و بزرگ تمام تلاش خود را می‌کند تا در بازار هدف نفوذ کرده و بتوانند جایگاه خود را در بازار برای مدت طولانی حفظ کنند. برای این کار نوعی Strategy بازاریابی که انتخاب می‌کنند باید با استراتژی‌های کلان سازمان، فروشگاه و … هماهنگ باشند.

ابتدا  Strategyاین سازمان‌ها به این صورت است که در خواستها و نیازهای مشتری را شناسایی می‌کنند و بعد از شناخت نیاز و خواسته مشتری تلاش می‌کند تا کالا و خدمات و محصولات مورد نیاز او را به گونه‌ای که رضایتش را جلب کند برایش با کیفیت بالا و قیمت مناسب فراهم آورند. گاهی برای برآوردن نیاز مشتری ممکن است یک شرکت یا سازمان مربوطه بر روی یک محصول خاص تمرکز نماید و سعی کند با محدود کردن گستره محصولات خود بازار هدف را در دست بگیرد.

 استراتژی مورد نیاز برای نفوذ در بازار

مدیریت استراتژیک چگونه است؟

در واقع مدیریت استراتژیک یعنی این که تصمیماتی که می‌گیریم بر اساس یک استراتژی طراحی شده و عملیاتی باشد. تصمیمات استراتژیک باید بتواند جایگاه یک سازمان را در بازاری که مد نظر است و محیط اطراف آن در بر بگیرد. در واقع می‌توان گفت که مدیریت استراتژیک از برنامه ریزی استراتژیک گسترده تر و جامع‌تر است. در واقع مدیریت استراتژیک وظیفه تصمیمات کلی برای اجرا و توسعه راهکارهایی مؤثر و کارآمد را و هم چنین کنترل این نتایج را بر عهده دارد.

مدیریت استراتژیک چگونه است؟

اجرای استراتژی به چه معنا است؟

برای اجرای راهکار باید یک سری از روش‌ها، گام‌ها و مراحل را به اجرا در آوریم در واقع در اجرای استراتژی تصمیم می‌گیریم که کدام استراتژی باید ابتدا اجرا شود یا این که اجرای تک تک راهکارهای یک سازمان باید بر اساس اولویت بندی آن‌ها صورت گیرد. به این صورت که سازمان ابتدا باید مشکلاتی که از همه بدتر و پیچیده‌تر هستند را بررسی کند و تمرکزش بر روی آن‌ها باشد و وقتی که آن مشکل حل شد به دنبال حل مسائل دیگر باشد.

برای اجرای Strategy روش‌های اجرای راهکارهای مختلف تعیین و مشخص می‌شوند. در این جا وظیفه سازمان مربوطه است که تصمیم بگیرد چگونه اجرای یک استراتژی که مد نظرش است را عملی کند. اگر بخواهیم مثالی در این زمینه بزنیم به این صورت است که فرض کنید در یک سازمانی قرار است Strategy منابع انسانی که شامل آموزش کارمندان آن سازمان است شکل بگیرد باید همزمان مشخص گردد که هزینه این آزمون‌ها چقدر است و چه زمانی و چگونه قرار است این آموزش‌ها انجام پذیرند.

اجرای استراتژی به چه معنا است؟

ارزیابی یک استراتژی به چه صورت است؟

در ارزیابی Strategy بر نحوه‌ی اجرای استراتژی و نتیجه‌ای که قرار است محقق شود بررسی صورت می‌گیرد. در ارزیابی نتیجه یک استراتژی که عملی و اجرا شده است هم شخص مدیریت و هم کارکنان یک سازمان درگیر خواهند بود. در واقع در ارزیابی Strategy جداول زمان و استانداردها به چالش کشیده می‌شوند. چون که اجرای استراتژی در نظر هرکدام می‌تواند فرق کند. مثلاً ممکن است مدیریت سازمان متوجه مشکلات که در مرحله‌ی خاصی از اجرای Strategy در یک سازمان توسط کارکنان تشخیص داده می‌شود.

ارزیابی یک استراتژی به چه صورت است؟

استراتژی بازاریابی چیست؟

در واقع برای این که یک سازمان به هدف بازاریابی خود برسد یک سری طرح‌ها و نقشه‌های از پیش تعیین شده‌ای توسط مدیریت و اعضای سازمان تعیین می‌شود و با اجرا کردن آن می‌توانند بر بازار هدف خود تسلط یابند.

برای رسیدن به یک بازاریابی موفق اولین قدم در طراحی Strategy مورد نظر این است که تحقیقات لازم در خصوص بازار هدف انجام گیرد. در واقع این می‌تواند شروع یک استراتژی بازاریابی باشد. در استراتژی بازاریابی به بررسی  و شناخت مخاطبان، مشتریان، آشنایی با آن‌ها؛ بررسی جنبه‌های گوناگون کسب و کار و همچنین اقداماتی که سازمان رقیب در حال انجام آن است می‌پردازند. سر انجام با یک استراتژی دقیق و حساب شده می‌توان کسب و کار خود را در بازار هدف رونق بخشید و به جلو حرکت کرد.

استراتژی بازاریابی چیست؟

تفاوت بین استراتژی و تاکتیک چیست؟

آنتوان جومینی اولین کسی بود که تفاوت بین Strategy و تاکیتک را مطرح نمود. نوشته‌های او در زمینه راهکارهای جنگ موجود است. از نظر وی Strategy خیلی عمیق، مفهومی کلان، و گسترده و بلند مدت می‌باشد. اما تاکتیک به حوزه‌ی اثر کوچک‌تر، و به صورت مقطعی و در افق زمانی کوتاه‌تر، محدود می‌شود.  در نظر اول شاید بیشتر تاکتیک‌هایی که اجرا می‌شود با Strategy همسو یک جهت باشد اما این مطلقاً درست نیست زیرا چالش ها و محدودیت‌هایی که در زمان اجرای یک استراتژی پیش می‌آید ممکن است سبب شود تاکتیک با استراتژی در یک جهت حرکت نکند.

اگر بخواهیم فرق بین Strategy و تاکتیک را دقیق‌تر و آسان‌تر بیان کنیم به این صورت است که فرض کنید هدف شما این است که به قله کوه برسید بنابر رسیدن به این هدف که همان قله  کوه می‌باشد را Strategy و قدم‌هایی که برای رسیدن به قله کوه بر می‌دارید را تاکتیک می‌نامند.

تفاوت بین استراتژی و تاکتیک چیست؟

برچسب ها
نمایش بیشتر

مدیریت

وب سایت بانک اطلاعات شهری و مشاغل بندرعباس بعنوان یک سایت پرمخاطب و محبوب ،مکان مناسبی جهت نمایش تبلیغات و آگهی های بازرگانی شما می باشد.تبلیغات فرایند روشمند ارایه اطلاعات مناسب در مورد کالاها و خدمات به مشتریان و ترغیب و متقاعد کردن موثر مصرف کنندگان به خرید کالاها و خدمات می باشد. مدیریت سایت:09172856024

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − ده =

دکمه بازگشت به بالا
بستن