موسیقی جنوب

آشنایی با بیوگرافی خالو قنبر

خالو قنبر را می توان بی شک یکی از استادان برجسته موسیقی اصیل ایرانی در استان هرمزگان دانست که تخصص وی در ساز جفتی می باشد.

آشنایی با بیوگرافی خالو قنبر

استاد قنبر راستگو که به خالو قنبر نیز معروف بوده و آقای راستگو را در واقع با نام های خالو قنبر و یا قنبر احمد میشناسند. خالو قنبر در سال ۱۳۲۴ به دنیا آمده است. محل تولد خالو قنبر روستایی به نام سرریگان در شهرستان میناباستان هرمزگان می باشد. وی یکی از قدیمی ترین نوازندگان سازهای محلی در هرمزگان به شمار می رود. استاد راستگویا به عقیده دوستداران وی خالو قنبر در جوانی روزگار بسیار سختی را از نظر مالی گذرانده است. کارخانه پارچه بافی مینابمحلی بود که وی در تابستان ها آنجا مشغول به کار می شد و زمستان ها راهی بندر عباس می شد تا بتواند خرج زندگیخود را تهیه نماید. این موضوع بیشتر به خاطر این بوده که خالو قنبر از کودکی پدر و مادر خود را ندیده و در واقع دایه یا عمهمادری وی او را بزرگ کرده، از این رو مجبور بوده از ابتدا روی پای خود بایستد و نقطه اتکای وی در زندگی، خودش بوده وهیچ گاه چشم داشتی به دیگران نداشته است. خود ساختگی خالو قنبر می تواند بزرگترین علت اهمیت سوز نوای نی اومی باشد. زیرا او عقیده دارد که صدای نی از رنج های کشیده درآمده و همین موضوع شاید باعث شود که بر دل نشیند.

خالو قنبر

پیشینه نوازندگی خالو قنبر

خالو قنبر از همان کودکی به نی جفتی علاقه پیدا کرد. این موضوع باعث شد تا از همان کودکی تلاش برای یادگیری نیجفتی را آغاز نماید. خالو قنبر در سن ۱۱ سالگی توانست نزد دایی خود نواختن نی جفتی را بیاموزد. ساز جفتی یکی ازساز های اصیل ایرانی بوده که بیشتر در منطقه هرمزگان مرسوم می باشد. ساز جفتی را از آن جهت جفتی نامیده اند کهدو عدد نی با قطر نسبتا کم را با استفاده از هر چیزی که آنها را به هم متصل نماید جفت نموده، و با توجه به سوراخ هاییکه بر روی این نی ها قرار داشته، می توان نوت های مختلفی از موسیقی را نواخت.از همان سال های کودکی تا به امروز خالو قنبر هم چنان ساز جفتی را می نوازد از آن لذت می برد. زیرا وی به این سازعلاقه بدون حد و وصفی داشته و هرگز از این کار خسته نمی شود. با وجودی که ساز جفتی از جمله ساز های بادی بهشمار می رود و نیاز به نفس بسیار فوق العاده ای برای نواختن داشته، اما هنوز هم قنبر احمد همانند دوران جوانی مشغولبه نواختن ساز جفتی برای دل خود می باشد. این موضوع باعث شده تا علاقه مندان به ساز های وی او را به عنوان برترینشخص در این حوزه و در واقع استاد جفتی نواختن در کل ایران بدانند. زیرا قدمت وی در این حوزه از تمام افرادی که در اینحوزه فعالیت داشته، بیشتر می باشد.

قنبر راستگو

آشنایی با برخی از سوابق استاد قنبر راستگو

استاد قنبر احمد در سن ۲۲ سالگی توانسته است کار نواختن جفتی و شروه خوانی را در تئاتر خانه فرهنگ و هنر مینابآغاز نماید. علی خان حبیب زاده در سال ۱۳۵۴ از استاد قنبر راستگو دعوت نمود تا به تهران رفته و در گروه موسیقی ویفعالیت نماید. وی این دعوت را پذیرفت و به تهران سفر نمود. توانست نزدیک به ۵ سال در کنار علی خان حبیب زاده بهنواختن جفتی مشغول باشد. پس از پایان جنگ تحمیلی خالو قنبر خودش یک گروه موسیقی را تشکیل داده و در این گروهافرادی همچون سلیمان اسلامی جهت ساز پی په، احمد عبدالهی به عنوان نوازنده کسر، عبدالعلی جمالی نوازنده دهل وجعفر روز بازار برای نوازندگی عود حضور داشتند. وی جوایز بسیار زیادی را نیز در حوزه نواختن جفتی کسب نموده که ازبهترین آنها می توان به جایزه مقام نخست نوازندگی جفتی در جشنواره سراسر موسیقی فجر سال ۱۳۶۶ اشاره نمود. درحال حاضر یکی از برجسته ترین شخصیت های موسیقی محلی هرمزگان، خالو قنبر می باشد. شهرت خالو قنبر به حدیمی باشد که در برنامه خنداونه نیز از وی به عنوان یکی از برجسته ترین نوازندگان موسیقی محلی هرمزگان دعوت شدهاست.

استاد قنبر راستگو

 

منبع
وب سایت سلام بندر
برچسب ها
نمایش بیشتر

مدیریت

وب سایت بانک اطلاعات شهری و مشاغل بندرعباس بعنوان یک سایت پرمخاطب و محبوب ،مکان مناسبی جهت نمایش تبلیغات و آگهی های بازرگانی شما می باشد.تبلیغات فرایند روشمند ارایه اطلاعات مناسب در مورد کالاها و خدمات به مشتریان و ترغیب و متقاعد کردن موثر مصرف کنندگان به خرید کالاها و خدمات می باشد. مدیریت سایت:09172856024

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × سه =

دکمه بازگشت به بالا
بستن