موسیقی جنوب

آشنایی با سازها و موسیقی سنتی هرمزگان

موسیقی هرمزگان

موسیقی سنتی هرمزگان یکی از قدیمی ترین موسیقی های ایرانی به شمار رفته و در این نوع موسیقی از ساز های بسیار متنوعی نیز استفاده می شود.

نیم نگاهی به موسیقی سنتی هرمزگان

از زمان های دور هرمزگان را با ساز و موسیقی می شناختند، زیرا معمولا قومیت هایی که در هرمزگان زندگی کرده از نقاط مختلفی بوده و به همراه بومی های منطقه از ساز های مختلفی استفاده نموده و سبک های خاصی را در موسیقی سنتی هرمزگان می توان یافت که در هیچ نقطه ای کشور نمی توان آنها را مشاهده نمود. تنوع بسیار زیادی که در ساز و موسیقی سنتی هرمزگان وجود داشته، باعث شده تا استان هرمزگان در بین همه استان های کشور عنوان پایتخت موسیقی سنتی ایران را به خود اختصاص دهد. بدین ترتیب می توان دریافت که موسیقی سنتی در این خطه از کشور دارای سبک های مختلف و منحصر به فرد بوده و این موضوع باعث شده تا افراد بسیار زیادی از سراسر کشور مخاطب موسیقی سنتی هرمزگان بوده و آن را به صورت جدی دنبال نمایند.

موسیقی سنتی هرمزگان از زمان های بسیار دور شهرت داشته و سابقه موسیقی سنتی در هرمزگان به دوره برده فروشی باز می گردد. در آن زمان ها کشتی های بسیار زیادی انسان ها را به عنوان برده حمل نموده و از خلیج فارس عبور می کردند. معمولا قدمت بسیار زیادی که موسیقی در هرمزگان داشته، باعث شده تا بر روی همه افراد با هر قومیتی تاثیر گذار بوده و این موسیقی محصور نبوده و در بین افراد غیر بومی نیز طرفداران بسیار زیادی پیدا نموده است. این موضوع باعث شده تا همواره افراد بسیار زیادی به دنبال آشنایی بیشتر با ساز ها و موسیقی سنتی هرمزگان باشند.

نیم نگاهی به موسیقی سنتی هرمزگان

موسیقی بندری یکی از بهترین نمونه های موسیقی سنتی هرمزگان

موسیقی بندی یکی از پر طرفدار ترین نمونه از و می باشد. موسیقی بندری معمولا دارای ریتم شاد بوده و کمک می کند تا روحیه افراد عوض شده و این موضوع باعث شده تا همه افراد با هر زبان و قومیتی از موسیقی بندری لذت ببرند. موسیقی بندری عموما نیاز به ساز های کوبه ای و یا سازهای بادی دارد. بدین ترتیب ریتم و نوای آن بسیار دل انگیز شده و باعث می شود تک تک سلول های بدن شنونده متاثر از این موسیقی شوند.

موسیقی بندری معمولا کاربرد بسیار زیادی در جشن ها و عروسی ها داشته، زیرا با نواختن موسیقی بندری احساس بسیار خوشایندی به شنونده دست خواهد داد. موسیقی سنتی بندری می تواند باعث گرم شدن عروسی ها شده و به خاطر ریتم بسیار مناسبی که این سبک از موسیقی داشته، علاوه بر هرمزگان در سایر استان ها از جمله خوزستان نیز کاربرد بسیار گسترده ای دارد. بدین ترتیب موسیقی بندی یکی از کاربردی ترین و معروف ترین نمونه های موسیقی سنتی هرمزگان می باشد. زیرا کمتر کسی را کمی توان یافت که با موسیقی بندری آشنایی نداشته باشد.

موسیقی بندری یکی از بهترین نمونه های موسیقی سنتی هرمزگان

موسیقی لیوا از بهترین نمونه های موسیقی سنتی هرمزگان

لیوا نمونه از موسیقی سنتی هرمزگان بوده که از موسیقی های آفریقایی و عربی تاثیر فراوانی یافته است. زیرا در سال های دور بردگان آفریقایی که با کشتی حمل می شدند، از این مناطق عبور کرده و تعدادی از آنها در این مناطق فرار کرده، لذا این موسیقی را با خود به این منطقه آورده اند. دهل با سایز های مختلف در اجرای موسیقی لیوا نقشی بسیار اساسی دارد. موسیقی لیوا به صورت عمده در مراسم جشن و شادی سرور مورد استفاده قرار می گیرد. همراه موسیقی لیوا می توان به صورت انفرادی و یا دسته جمعی نیز رقص های محلی را اجرا نمود.

در ابتدا لیوا به نمونه ای خاص از دهل ها اطلاق می شد، که با مرور زمان این نام بر روی نوعی از موسیقی قرار گرفت. در موسیقی لیوا از دهل های مختلفی استفاده می شود. با توجه به اهمیت و سبک خاصی که این موسیقی داشته، در بین افراد بومی استان هرمزگان رواج زیادی داشته و به عنوان یکی از محبوب ترین نمونه از موسیقی های محلی شناخته می شود. ضرب آهنگ هایی که در موسیقی لیوا اجرا می شود بسیار خاص بوده و این موضوع بر محبوبیت این نوع موسیقی افزوده است.

موسیقی لیوا از بهترین نمونه های موسیقی سنتی هرمزگان

سرنا یکی از سازهای معروف در موسیقی سنتی هرمزگان

سرنا یکی از سازهایی بوده که در موسیقی سنتی هرمزگان کاربرد بسیار گسترده ای دارد. شاید در مناطق دیگری نیز ساز سرنا را مشاهده کرده باشید، اما با کمی دقت می توان به این نکته پی برد که ساز سرنا که در موسیقی سنتی هرمزگان از آن استفاده می شود، طول بیشتری دارد. معمولا دهل را می توان همراهی همیشگی برای ساز سرنا دانست. زیرا در اغلب اوقات سرنا به همراه دهل نواخته می شود. سرنا را هم در مراسم جشن و سرور و هم در مراسم عزا می توان مورد استفاده قرار داد.

سرنا یکی از سازهای معروف در موسیقی سنتی هرمزگان

جفتی از بهترین سازهای مورد استفاده در موسیقی سنتی هرمزگان

شاید جالب باشد که بدانید جفتی نوعی ساز بوده که از دو نی بامبو نسبتا باریک تهیه شده که با روده گوسفند یا هر چیز دیگری به هم وصل می شوند، از این رو آن را جفتی می نامند. جفتی به طور معمول دارای سوراخ هایی بوده که تعداد این سوراخ ها، تعداد نوت آن را مشخص می کند. معمولا در استان هرمزگان ساز جفتی با ۷ سوراخ یا نوت کاربرد دارد. ساز جفتی را نوازنده با دمیدن نفس خود می تواند آن را به صدا درآورد. از این رو نیاز به توانایی خاصی برای نواختن دارد.

جفتی از بهترین سازهای مورد استفاده در موسیقی سنتی هرمزگان

پیپه یکی از سازهای سنتی هرمزگان

پیپه یکی دیگر از ساز های مورد استفاده در موسیقی سنتی هرمزگان به شمار می رود. پیپه شباهت زیادی به دهل داشته و از هر دو طرف با پوست پوشیده شده است. پیپه را معمولا نوازنده با استفاده از چوب برای یک طرف و سمت دیگر را با دست می نوازد. ضربان های ریتم توسط پیپه قابل کنترل می باشد. بیشترین میزان استفاده از ساز پیپه در موسیقی لیوا می باشد. البته اغلب سازهای سنتی هرمزگان به صورت ترکیبی مورد استفاده قرار می گیرند.

پیپه یکی از سازهای سنتی هرمزگان

تنبک از ساز های معروف هرمزگان

تنبک یا تمبک بی شک یکی از کاربردی ترین سازها در موسیقی سنتی هرمزگان می باشد. تنبک را در گذشته با بدنه ای از سفال یا فلز تهیه می کردند، اما امروزه معمولا بدنه تنبک را از چوب تهیه می کنند. تنبک دارای نمونه های مشابهی در موسیقی عربی و ترکی بوده که با نام داریوکا معروف می باشد. تنبک در عروسی ها می تواند مکمل مناسبی برای جوره، دهل و سرنا باشد. بدین ترتیب معمولا یکی از کاربردی ترین سازهای سنتی در موسیقی سنتی هرمزگان به شمار می رود.

تنبک از ساز های معروف هرمزگان

منبع
وب سایت سلام بندر
برچسب ها
نمایش بیشتر

مدیریت

وب سایت بانک اطلاعات شهری و مشاغل بندرعباس بعنوان یک سایت پرمخاطب و محبوب ،مکان مناسبی جهت نمایش تبلیغات و آگهی های بازرگانی شما می باشد.تبلیغات فرایند روشمند ارایه اطلاعات مناسب در مورد کالاها و خدمات به مشتریان و ترغیب و متقاعد کردن موثر مصرف کنندگان به خرید کالاها و خدمات می باشد. مدیریت سایت:09172856024

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 + هفده =

دکمه بازگشت به بالا
بستن