دیدنی های بندر

معرفی شهر میناب

شهر میناب یکی از شهر های بزرگ استان هرمزگان به شمار می رود. این شهر از نظر گردشگری و صنایع دستی دارای اهمیت بسیار زیادی می باشد.

توضیحاتی در مورد شهر میناب

شهر میناب یکی از شرقی ترین شهر های استان هرمزگان به شمار می رود. میناب را در زبان محلی به نام های دیگری نیز یاد می کنند. از نام های قدیمی شهر میناب می توان به مناو، میناو و مینو اشاره کرد. سال تاسیس شهر میناب به حدود ۹۰ سال پیش یعنی سال ۱۳۱۰ باز می گردد. جمعیتی که در این شهر ساکن بوده، طبق آمار رسمی حدود۷۳۰۰۰ نفر می باشد.  مذهب اهالی شهر میناب شیعه و در برخی موارد نیز سنی شافعی می باشد.

ممکن برخی از افراد بخواهند با علت نام گذاری میناب نیز آشنایی پیدا کنند. یکی از عواملی که باعث شده نام این شهر، میناب گذاشته شود، قرارگیری در بین رودهایی بوده و آن را میان آب نامیده اند. به مرور زمان این نام به میناب تغییر کرده و این موضوع باعث شده تا در حال حاضر این شهر را میناب بنامند. قدیمی ترین نامی که برای این شهر وجود داشته، به زمان هخامنشیان باز می گردد و آن نام، اورگانا می باشد. بدین ترتیب می توان متوجه شد که این شهر البته نه به سبک امروزی، اما از سال ها قبل وجود داشته است.

میناب

اقلیم شهر میناب

معمولا شهر میناب از نظر اقلیمی دارای آب و هوای گرم می باشد. با توجه به موقعیت جغرافیایی که این شهر داشته، در جنوب ایران قرار گرفته و این موضوع باعث شده تا هوای این شهر بسیار گرم باشد. معمولا تابستان این شهر طولانی بوده و بر عکس زمستان بسیار کوتاه می باشد. در فصل تابستان معمولا هوای گرم و شرجی پدیده غالب در این منطقه می باشد. اغلب بارش های باران در این شهر نیز در فصل زمستان می باشد. بدین ترتیب فصل های سرد و معتدل سال گزینه مناسب تری برای سفر به میناب می باشند.

اقلیم میناب

 

جاهای دیدنی شهر میناب

میناب یکی از شهر هایی است که دارای مکان های گردشگری بسیار مناسبی می باشد. این موضوع باعث شده تا افراد زیادی به عنوان گردشگر به این منطقه سفر کنند. جاهای دیدنی میناب معمولا به خاطر قدمت بسیار زیادی که داشته، دارای ارزش می باشند. زیرا اعتبار این مکان ها به پیشینه آنها می باشد. از جمله مناطق دیدنی و تاریخی شهر میناب می توان به قلعه هزاره، قلعه سیریک، قلعه کردر، ساحل کوهستک، سد استقلال، جنگل های حرا، قلعه شاداب، قلعه گرازو، معبد عشاق و… اشاره کرد.

میناب

صنایع دستی شهر میناب

مردم بومی شهر میناب دارای توانایی های خاصی در زمینه صنایع دستی می باشند. بدین ترتیب صنایع دستی تولید شده در میناب معمولا نه تنها در هرمزگان بلکه در همه استان های ایران معروف می باشند. در ادامه برخی از صنایع دستی مهم میناب معرفی می شوند.

سفال گری

یکی از مهم ترین و زیبا ترین صنایع دستی شهر میناب، سفال گری می باشد. ظروف سفالی دارای زیبایی منحصر به فردی می باشند. از معروف ترین محصولات سفالی که در میناب تهیه می شود، کوزه آب می باشد. اغلب بومیان میناب این کوزه را به نام کوزه جهل می شناسند.

سفال گری

حصیر بافی

یکی دیگر از صنایع دستی میناب که بسیار هم زیبا و با ارزش می باشد، حصیر بافی است. محصولاتی که ر حصیر بافی تهیه و تولید می شوند، دارای تنوع بسیار زیادی می باشند. از جمله محصولات حصیری تولید شده در میناب می توان به سوند، تک، گفه، سپ، باد بزن، کندوک نونی، جارو پیشی، و… اشاره کرد. معمولا هر کدام از این محصولات هم از نظر زیبایی و هم از نظر کارایی در شرایط بسیار مناسبی قرار دارند. بدین ترتیب معمولا اغلب افرادی که به میناب سفر می کنند، چن نمونه از محصولات حصیری تولید شده در این شهر را نیز به عنوان سوغات و یادگاری خریداری می کنند.

حصیر بافی در هرمزگان

 

منبع
وب سایت سلام بندر بانک مشاغل هرمزگان
برچسب ها
نمایش بیشتر

مدیریت

وب سایت بانک اطلاعات شهری و مشاغل بندرعباس بعنوان یک سایت پرمخاطب و محبوب ،مکان مناسبی جهت نمایش تبلیغات و آگهی های بازرگانی شما می باشد.تبلیغات فرایند روشمند ارایه اطلاعات مناسب در مورد کالاها و خدمات به مشتریان و ترغیب و متقاعد کردن موثر مصرف کنندگان به خرید کالاها و خدمات می باشد. مدیریت سایت:09172856024

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + 18 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن